Dołącz do czytelników
Brak wyników

Rozmowa z ...

14 lipca 2023

NR 22 (Lipiec 2023)

O tym, jak taniec opowiada o Bogu

0 64

Rozmowa Aleksandry Kobusińskiej z Moniką Gałęską.

Taniec to ruch, emocje i dynamika. Od wieków wiadomo, że Boga można sławić na wiele sposobów, a jednym z nich jest właśnie taniec. Jak Pani – jako tancerka – odczuwa ten sposób wielbienia? 

Taniec jest przede wszystkim wielkim darem od Pana Boga, bezinteresownym darem, który można z wdzięcznością przyjąć i rozwinąć przy współpracy z Łaską Bożą. Można go też zatracić, nie doceniając jego piękna i wartości. Zrealizowany jako dar, może bardzo mocno dotykać strun serca i duszy oraz rozwijać relację, do jakiej jesteśmy wszyscy zaproszeni. Relację do Pana Boga, do drugiego człowieka, jak i do siebie samego. Ta trójwymiarowość może być przestrzenią, w której poznajemy siebie, zarówno w całej swojej nędzy i biedzie, jak i w całej godności dziecka Bożego. 

Od wieków taniec był wyrazem modlitwy ludu Bożego i formą wielbienia Pana, czego wielorakie przykłady możemy odnaleźć w Piśmie Świętym – zarówno Starego, jak i Nowego Testamentu. Przykłady te, będące autentycznymi świadectwami i spotkaniami z Panem Bogiem, często wyrażały pod wpływem wewnętrznego impulsu i natchnienia oddanie, miłość, wiarę czy zaufanie wobec Umiłowanego Stwórcy. 

Dla mnie taniec jest Tajemnicą, której nie sposób inaczej wyrazić jak poprzez miłość do Pana i ogromne pragnienie współpracy z Nim i tylko z Nim. Relacja tej współpracy rozpoczęła się u mnie we wczesnym dzieciństwie, choć wtedy jeszcze nie była aż tak głęboko uświadomiona i osadzona na gruncie wiary. Później – na etapie edukacji w Państwowej Szkole Baletowej, współpracy z róż­­nymi teatrami, działaniami
peda­­gogicznymi i terapeutycznymi poprzez taniec i ruch, jak i moż­­­li­woś­cią realizowania różnorod­nych inscenizacji i medytacji po­przez psalmy, mogłam doświadczyć, jak szeroki zasięg może mieć ta wymowna dziedzina tańca, jak wiele gałęzi można przez nią dotykać, jak wiele horyzontów twórczo realizować. Sposób odczuwania nie zawsze jest tutaj najważniejszy, liczy się intencja i prawdziwe, autentyczne oddanie i z...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla PrenumeratorówCo zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "Katecheza"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Dostęp do filmów szkoleniowych
  • ...i wiele więcej!

Przypisy