Niech uczniowie to zrobią!

Nowoczesne metody nauczania

Tytuł brzmi jak myśl zgorzkniałego belfra, który chce się wyręczyć uczniami. Może jednak być sentencją nowoczesnego katechety, który chce wyposażyć swoich uczniów w kompetencje przydatne w przyszłości.

Otaczająca rzeczywistość zmienia się przez przenikanie technologii informacyjnej do wszystkich sfer życia, również do edukacji. Powoduje to zmiany w dostępie do informacji, daje nowe narzędzia do wykorzystania w nauczaniu, ale również uświadamia potrzebę wykształcenia nowych kompetencji. Mimo że nauczyciel stracił monopol na bycie źródłem wiedzy, nadal pełni istotną funkcję wskazywania, które źródła informacji są wartościowe. Nowe technologie to wiele nowych narzędzi wspomagających proces nauczania – uczenia się. Tutaj również nauczyciel ma nowe zadanie – poznania urządzeń i aplikacji przydatnych w edukacji, a następnie wskazania możliwości ich zastosowania. Nauczyciel nie stoi tu na przegranej pozycji z młodym pokoleniem, ponieważ uczniowie korzystają z nowych technologii często bardzo powierzchownie. Jego atutem może być dobre poznanie narzędzi, które proponuje, a doświadczenie i wiedza mogą być pomocne w pełnieniu funkcji przewodnika w sieci internetowej, pełnej wiedzy o różnym stopniu przydatności1
Edukacja staje przed jeszcze jednym wyzwaniem. Otóż obserwujemy zanikanie niektórych zawodów w związku rozwojem technologii, która zastępuje człowieka. Jednocześnie mamy świadomość, że dzisiejsi uczniowie będą podejmowali aktywność zawodową w profesjach, których dzisiaj nie ma. To, co możemy wobec tego dla nich zrobić, to stworzyć im możliwości zdobycia umiejętności miękkich, pozwalających na kreatywną pracę w zespole oraz adaptację w zmieniającym się świecie. Ważne jest też, żeby uczniowie nie tylko adaptowali się do nowych warunków, ale także potrafili przekształcać otaczającą rzeczywistość. Nauczyciel religii w tej sytuacji może być jak ewangeliczny „ojciec rodziny, który ze swego skarbca wydobywa rzeczy nowe i stare”2. Tym, co „stare”, może być znana już od dawna w edukacji, również w katechezie, metoda projektowa, a „nowym” – zastosowanie w niej cyfrowych narzędzi.
Metoda p...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla PrenumeratorówCo zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "Katecheza"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Dostęp do filmów szkoleniowych
  • ...i wiele więcej!

Przypisy