Nie zaniedbujmy metody podawczej, czyli o właściwych proporcjach w nauczaniu

Katecheza w praktyce

Co jest powodem niechęci wielu nauczycieli katechetów do metody podawczej? Jakie są grzechy główne naszej kościelno-katechetycznej dydaktyki? Co trzeba zmienić, żeby na nowo nasze lekcje religii stały się atrakcyjne? W niniejszym artykule postaram się nakreślić pewne drogowskazy, które przede wszystkim dotyczą mentalności w nauczaniu.

Typowa „slajdologia”

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że temat, o którym piszę, jest sztuczny, wydumany. Przecież tyle się mówi o aktywizacji ucznia! Po co nam powrót do metody podawczej? Czy to nie jest jakieś uwstecznienie, grzebanie w koszu współczesnej dydaktyki? Nie! Spójrzmy na dzisiejsze uwarunkowania pracy w szkole. Wprowadzenie dziennika elektronicznego we wszystkich polskich szkołach sprawiło to, że w każdej sali lekcyjnej jest dostęp do internetu za pomocą stałego łącza lub Wi-Fi. Prawie we wszystkich klasach jest także ekran z projektorem lub tablica interaktywna. Dzięki temu każdy nauczyciel może swobodnie na swojej lekcji korzystać z najnowszych metod edukacyjnych. Może również bez żadnych ograniczeń prezentować uczniom różne filmiki, zdjęcia, obrazy. W ten sposób lekcja wydaje się bardziej atrakcyjna. Dla pokolenia milenialsów, dla których przekaz obrazowy (memy, emotikony) jest kluczowy, takie zajęcia mogą stać się prawdziwą ucztą. Ale zdarza się tak, i to dość często, że uczniowie wychodzą rozczarowani z lekcji. Sam pamiętam takie wykłady, na których nauczyciel przez całą godzinę używał tylko slajdów. Takie zajęcia nazywaliśmy zgryźliwie „slajdologią”. Bo rzeczywiście nic nowego nie wynieśliśmy – poza wielkim emocjonowaniem się nauczyciela nad możliwościami MS PowerPointa czy Prezi. 
Taka sytuacja przypomina mi również moje czasy gimnazjalne, kiedy to prawie na każdej lekcji puszczano filmy edukacyjne. Wte...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla PrenumeratorówCo zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "Katecheza"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Dostęp do filmów szkoleniowych
  • ...i wiele więcej!

Przypisy