Nauczycielskie rozważania o autorytecie nauczyciela we współczesnej szkole

Rozwój osobisty katechety

Zawód nauczyciela od dłuższego czasu wzbudza wśród polskiego społeczeństwa skrajne opinie – od odsądzania nauczycieli od czci i wiary przez traktowanie ich jak męczenników mozolnie niosących kaganek oświaty aż do przypisywania im misji i wynoszenia ich działań na piedestał.

Nauczycielka w polskim systemie edukacji 

Jestem nauczycielką i nie ma dnia, abym nie przeczytała w Internecie jakichś informacji ze szkołą w tle. Ostatnio wiele z nich to niepochlebne głosy kierowane nie tylko przeciwko systemowi edukacji w Polsce, ale także pod adresem samych nauczycieli. Niestety, przyznam ze smutkiem – z wieloma nie sposób się nie zgodzić.

W artykule przedstawię swoje rozważania na temat kondycji autorytetu nauczyciela we współczesnej szkole z punktu widzenia czynnego nauczyciela, ale także rodzica, gdyż od września ubiegłego roku mam okazję obserwować rzeczywistość szkolną również od tej drugiej strony. Artykuł nie będzie ani lukrowaniem, ani piętnowaniem działań nauczycieli, bo daleko mi do jakiejkolwiek skrajności – zaprezentuję czynniki zewnętrzne i wewnętrzne, które według mnie zdecydowanie osłabiają autorytet nauczyciela, oraz podpowiem, jak ten autorytet ratować i utrzymać.

Z rosnącym przerażeniem obserwuję, jak systematycznie dezawuuje się w naszym kraju edukację. Górnolotne hasła głoszone przez osoby odpowiedzialne za system edukacji w Polsce to czcza gadanina, która nie przekłada się w żadnej mierze na budowanie prestiżu zawodu, a działania przez te osoby podejmowane wołają o pomstę do nieba, bo z pewnością nie przyczyniają się do poprawy jakości funkcjonowania szkół. To wszystko zdecydowanie przenosi się na społeczne postrzeganie nauczyciela i jego roli w społeczeństwie oraz wspomniane przeze mnie postępujące obniżenie prestiżu zawodu – według wielu osób w dzisiejszych czasach nauczycielem zostaje ktoś, kto nie ma na siebie żadnego pomysłu, kto jest nieudacznikiem życiowym, kto pasożytuje na państwie i jego obywatelach, kto jest roszczeniowy i nie docenia tego, że ma lekką i ciepłą posadkę, a co najważniejsze – tyle wolnego (ach, te kłujące wszystkich w oczy wakacje!), podczas gdy wszyscy inni mieszkańcy tego kraju urabiają sobie ręce po łokcie, aby związać koniec z końcem. W ocenie wielu obywateli bycie nauczycielem to bułka z masłem.

POLECAMY

Zawód nauczyciela

Negatywna narracja o roli i znaczeniu edukacji oraz o nauczycielach zatacza coraz szersze kręgi, przekazywana z medi...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla PrenumeratorówCo zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "Katecheza"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Dostęp do filmów szkoleniowych
  • ...i wiele więcej!

Przypisy