Dołącz do czytelników
Brak wyników

Zajęcia z pomysłem

15 maja 2020

NR 3 (Maj 2020)

Kardynał Stefan Wyszyński w Nearpodzie!

0 622

W tym roku planowana jest beatyfikacja kardynała Stefana Wyszyńskiego. Myślę, że dla uczniów – nawet klas starszych – nie jest to postać znana. Życiorys kardynała nie jest też łatwy. Trwamy w czasie epidemii, prowadzimy e-katechezy, wysyłamy materiały multimedialne. Będąc w domu, pracując między innymi za pomocą platformy Nearpod, zdecydowałam się na przybliżenie moim uczniom postaci kardynała Stefana Wyszyńskiego.
 

Nearpod jest platformą do tworzenia interaktywnych lekcji. Jest to o tyle ciekawa i przydatna forma, że uczeń krok po kroku może „przejść” katechezę praktycznie bez obecności obok nauczyciela. Poza tym platforma ma sporo innych możliwości. Można nagrać głos, czyli na przykład modlitwę na początku i końcu lekcji, dodawać filmiki, zwiedzać wirtualnie różne miejsca, grać w memory, uzyskiwać odpowiedzi na zadawane pytania, tworzyć quizy i robić wiele innych, nieodkrytych być może przeze mnie rzeczy. Warto wiedzieć, że jeśli udostępnimy link do lekcji, uczniowie będą mogli otworzyć ją za pomocą laptopa, tabletu lub smartfona. Myślę, że obecnie jest to ważna informacja, biorąc pod uwagę, jak biegle nasi uczniowie posługują się nowymi technologiami.

Podzielę się przykładową lekcją o kard. Stefanie Wyszyńskim, zainspirowaną pomocami stworzonymi przez katechetów należących do grupy „Katecheza z pomysłem” na Facebooku. Poniżej przykład, od czego zaczynam lekcję religii, czyli krótka modlitwa. Klikając w „play”, uczniowie mogą pomodlić się razem ze mną. Myślę, że jest to ciekawe, bo możemy poprzez takie nagranie tylko odmówić wspólnie modlitwę, ale także mam możliwość wytłumaczenia uczniom danego zadania podczas tej wirtualnej katechezy.
 

POLECAMY

Źródło: Materiały własne

 


Następny slajd to wklejony link do puzzli1 z wize­­­runkiem kard. Wyszyńskim. Puzzle zostały stworzone przez Panią Jolantę Marciniak. Uczniowie za pomocą komputera, tabletu, czy smartfona mogą je ułożyć.
Po ułożeniu puzzli następny slajd może być podaniem tematu katechezy, oczywiście można to zrobić w inny sposób. Następnym slajdem mogą być różne informacje na temat życia kard. Stefana Wyszyńskiego. Warto przygotować do tego prezentację o kardynale i dodać do lekcji. Jeśli chcesz, żeby było ciekawiej, możesz, jeśli masz takie możliwości, nagrać słuchowisko lub filmik na temat kard. Wyszyńskiego. Jest tutaj duża dowolność i miejsce na kreatywność.

Myślę, że czymś ciekawym i bliskim naszym uczniów może być tekst 

ABC Społecznej Krucjaty Miłości

 1. Szanuj każdego człowieka, bo Chrystus w nim żyje. Bądź wrażliwy na drugiego człowieka, twojego brata (siostrę).
 2. Myśl dobrze o wszystkich – nie myśl źle o nikim. Staraj się nawet w najgorszym znaleźć coś dobrego.
 3. Mów zawsze życzliwie o drugich – nie mów źle o bliźnich. Napraw krzywdę wyrządzoną słowem. Nie czyń rozdźwięku między ludźmi.
 4. Rozmawiaj z każdym językiem miłości. Nie podnoś głosu. Nie przeklinaj. Nie rób przykrości. Nie wyciskaj łez. Uspokajaj i okazuj dobroć.
 5. Przebaczaj wszystko wszystkim. Nie chowaj w sercu urazy. Zawsze pierwszy wyciągnij rękę do zgody.
 6. Działaj zawsze na korzyść bliźniego. Czyń dobrze każdemu, jakbyś pragnął, aby tobie tak czyniono. Nie myśl o tym, co tobie jest kto winien, ale co Ty jesteś winien innym.
 7. Czynnie współczuj w cierpieniu. Chętnie spiesz z pociechą, radą, pomocą, sercem.
 8. Pracuj rzetelnie, bo z owoców twej pracy korzystają inni, jak Ty korzystasz z pracy drugich.
 9. Włącz się w społeczną pomoc bliźnim. Otwórz się...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
 • 6 wydań magazynu "Katecheza"
 • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
 • Dostęp do filmów szkoleniowych
 • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy