Generacja Z i jej podejście do szkoły, pracy, zdrowia psychicznego

Metody pracy

Dużo mówi się ostatnio o zmianach pokoleniowych, wiele uwagi poświęcając pokoleniu współczesnych nastolatków i młodych dorosłych – pokoleniu Z (zoomersi, Gen Z, postmilenialsi, czasem żartobliwie określa się nowe pokolenie jako „milenialsów na sterydach”). Pokolenie Z, urodzone między 1995 a 2012 r., zaczyna realnie wpływać na świat, wchodząc na rynek pracy i wnosząc do niego nowe wartości, oparte na poszanowaniu praw własnych i innych, na dążeniu do dobrostanu oraz równowagi życia zawodowego i prywatnego, na elastycznym podejściu do pracy, jasnym komunikowaniu swoich potrzeb, asertywności, ale także wrażliwości, szczególnie na potrzeby mniejszości, zwierząt, idee równości i tolerancji, niezwykłą umiejętność odnajdywania się w świecie cyfrowym i „życia równoległego” w realu i digitalu.

Żadne z wcześniejszych pokoleń nie miało ta­­kich umiejętności cyfro­­­wych jak współcześni nastolatkowie, żadne nie doświadczyło tak ogromnego tempa zmian technologicznych, na czele z dynamicznym rozwojem sztucznej inteligencji, która może na zawsze odmienić świat pracy. 

POLECAMY

Jakie są „zetki”?

Generacja Z jeszcze głośniej wyraża to, co tliło się w pokoleniu milenialsów – wartości takie jak work-life balance, świadomość swojej wartości na rynku pracy, proaktywność i nieszablonowe myślenie. Jako pierwsze pokolenie wychowujące się w pełni zdigitalizowanym świecie „zetki” traktują świat online jako przedłużenie świata offline. Nowe technologie są ich naturalnym środowiskiem, z którego wyrastają, a globalizacja, szerokie kontakty międzykulturowe i zdalność sprawiają, że nowe pokolenie myśli o swojej karierze globalnie i międzykulturowo. To w tym pokoleniu rozkwita w pełni nowy model człowieka, jakim jest digital nomad – cyfrowy nomada, pracujący i zarabiający zdalnie, jednocześnie podróżujący po świecie. Nowe pokolenie to także według raportów i specjalistów marketingu pokolenie kupujące bardziej doświadczenia niż rzeczy, a jeśli rzeczy, to często z dużą dbałością o wartości ekologiczne i recykling. 

Jednak w...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla PrenumeratorówCo zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "Katecheza"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Dostęp do filmów szkoleniowych
  • ...i wiele więcej!

Przypisy