Dołącz do czytelników
Brak wyników

Z praktyki katechety

5 lipca 2021

NR 10 (Lipiec 2021)

Boży wakacyjny GPS

0 217

Czy to na pewno dobry zakręt? Jak często podczas wakacyjnych podróży gubimy szlak, zbaczamy z drogi i nie możemy dojechać do celu? Tak samo często idziemy na skróty, zmieniamy trasę w naszym życiu duchowym. A gdyby tak użyć Bożego GPS-a?

Wakacje są szczególnym czasem wypoczynku i regeneracji. Po roku nauki szkolnej przeplatanej nauczaniem zdalnym zarówno nam, jak i naszym podopiecznym przyda się zasłużona chwila wytchnienia. Dlaczego by nie odpoczywać z Bogiem a nie od Boga? Kiedy dzieci i młodzież czują, że kontakt z Panem jest swego rodzaju obowiązkiem, nie chcą, aby wakacje też były jego pełne. Potrzeba uwrażliwić dzieci na to, że od przyjaciół i bliskich nie potrzebujemy odpoczynku, więc dlaczego mielibyśmy odpoczywać od Boga, który chce być nam bliski?

Czas wypoczynku wiąże się z pozyskiwaniem sił fizycznych, psychicznych i emocjonalnych oraz z odbudową wewnętrzną każdego z nas. Warto więc, aby wakacje obfitowały w różnego rodzaju atrakcje (zwłaszcza teraz, po lockdownie), które zapewniałyby dobrą zabawę, rozluźnienie i ruchu fizycznego. W czasie pandemii świat jakby trochę zwolnił i zamknął nas okresowo w domach. Ludzie są spragnieni powrotu do normalności. Brakuje relacji międzyosobowych face to face. Większość obiektów rozrywkowych, gastronomicznych i rekreacyjno-sportowych też została zamknięta. Obniżyła się tym samym kondycja psychofizyczna u większości populacji w Polsce. Pandemia dotknęła nas wszystkich i musimy sobie poradzić z nią i z jej skutkami. Wiara zamknęła się w ramach nabożeństw online, spadła liczebność uczestników na Mszy Świętej ze względu na reżim sanitarny. Reasumując, ludziom brakuje obecności, relacji, są głodni spotkań, szukają żywego Boga, dlatego wakacje i złagodzenie obostrzeń epidemiologicznych są okazją do odbudowy „wewnętrznego ja”, które najpełniej odbywa się „w Bogu”.

POLECAMY

Ustawienia GPS 

Ze względu na to, że pomiędzy drogami wakacyjnych podróży można się zgubić warto zachęcić katechizowanych do posiadania Bożego wewnętrznego GPS-a na wakacje. Czym jest taka Boża nawigacja i jak ją dobrze ustawić, aby wskazywała drogę do celu? Potrzebujemy aktualizacji, odświeżenia systemu hierarchii wartości i tego, co dla nas ważne. 

Nasze życie powinno mieć jasny cel: bez względu na to, gdzie jesteśmy i co robimy, powinniśmy robić to „w duchu Bożym” i taką myśl trzeba przekazać naszym uczniom. 

PRAKTYCZNE WSKAZÓWKI 
dla nas i naszych katechizowanych 

 • Po pierwsze, należy sprawdzić nasze ustawienia – czy nic się nie zmieniło, czy w naszym sercu rzeczywiście jest miejsce dla Boga w czasie wakacji. Od przyjaciół i bliskich nie potrzebujemy przecież odpoczynku, więc i od Boga nie będziemy się dystansować. Warto pamiętać, żeby nie zapomnieć o sprawach Bożych przez wakacje.
   
 • Należy również sprawdzić drogę, czyli czy tam, gdzie udamy się na wakacje, możemy skorzystać z niedzielnej Mszy Świętej i przystąpić do sakramentów. Zapraszając Boga do naszego życia, nie stawiamy Mu przecież żadnych ograniczeń, dajemy mu wolność działania w każdym miejscu i w każdym czasie. 
   
 • Kiedy wybieramy się do jakiegoś zakątka na kuli ziemskiej lub do konkretnej miejscowości w Polsce, sprawdźmy, jak daleko od tego miejsca jest kościół rzymskokatolicki i o której godzinie sprawowana jest Msza Święta po polsku. W przypadku braku Mszy Świętej po polsku, warto wziąć udział we Mszy Świętej np. po angielsku, a wcześniej zapoznać się z czytaniami, Ewangelią, psalmem i aklamacją czy komentarzem na ten dzień, korzystając ze strony http://mateusz.pl/czytania/2021/ – dla bardziej wtajemniczonych może to być „Oremus”. Pomocne okazuje się również wcześniejsze wydrukowanie i zabranie ze sobą schematu Mszy Świętej, które będzie nam podpowiadać, co w danej chwili dzieje się podczas Eucharystii. Zachęcam też, aby cichutko, o ile nie znamy języka, po polsku odpowiadać na wezwania kapłana. 
   
 • Jeżeli za granicą w danym państwie nie ma kościołów rzymskokatolickich – występują utrudnienia, to w drodze wyjątku możemy udać się do cerkwi w kościele grekokatolickim czy prawosławnym bądź do zboru w kościele protestanckim, aby wziąć udział w uwielbieniu Pana „z naszymi braćmi i siostrami w wierze”. W przypadku gdy znajdujemy się np. w kraju muzułmańskim, gdzie nie ma kościołów rzymskokatolickich i podobnych w wierze, to mamy możliwość, aby uczestniczyć w aktualnie odprawianej Mszy Świętej za pośrednictwem internetu. Istotne jest przy tym, aby uczestnictwo było świadome i aktywne, tak jak byśmy byli w kościele, więc odpowiadamy na wezwania kapłana, śpiewamy czy klękamy podczas konsekracji i przyjmujemy duchowo komunię świętą. 
   
 • Poza tym, jeżeli nasze dzieci, katechizowani, uczestniczą w letnich koloniach, obozach i biwakach, warto, aby rodzice zgłosili swoją prośbę organizatorom, że chcieliby, aby ich pociechy uczestniczyły w niedzielnej Mszy Świętej, co gwarantuje przecież prawo polskie, a do czego zobligowany jest również organizator wyjazdu (ustawa z dnia 17 maja 1989 r. o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej Art. 30. 2 /obowiązujący/ Dzieciom i młodzieży przebywającym na krajowych koloniach i obozach organizowanych przez instytucje państwowe zapewnia się prawo do wykonywania praktyk religijnych, w szczególności do udziału we Mszy św. w niedziele i święta). Jeżeli znajdzie się jedna lub dwie osoby, które chciałyby uczestniczyć we Mszy Świętej, to takie działanie może pociągnąć również innych uczestników do wzięcia udziału w niedzielnej mszy. Okazja biwaku czy kolonii daje nam szansę na wyznanie wiary przed innymi i bycie prawdziwym świadkiem Jezusa. 
   
 • Trzeba nadmienić, że poprzez odkrywanie bogactwa natury odkrywamy piękno i wszechmoc Stwórcy. Ukazanie Boga w tym, co nas otacza, powoduje, że staje się On niejako bliższy. Zachwyt nad stworzeniem jest uwielbianiem Boga. Będąc w górach, nad morzem, w lesie, na łące czy polanie, podczas wschodu czy zachodu słońca, doceniajmy piękno stworzonego świata, aby bardziej móc poznać i zachwycić się Bogiem. Piękno stworzonego świata to inaczej ślady Bożej miłości do nas, m...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
 • 6 wydań magazynu "Katecheza"
 • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
 • Dostęp do filmów szkoleniowych
 • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy