Boży wakacyjny GPS

Z praktyki katechety

Czy to na pewno dobry zakręt? Jak często podczas wakacyjnych podróży gubimy szlak, zbaczamy z drogi i nie możemy dojechać do celu? Tak samo często idziemy na skróty, zmieniamy trasę w naszym życiu duchowym. A gdyby tak użyć Bożego GPS-a?

Wakacje są szczególnym czasem wypoczynku i regeneracji. Po roku nauki szkolnej przeplatanej nauczaniem zdalnym zarówno nam, jak i naszym podopiecznym przyda się zasłużona chwila wytchnienia. Dlaczego by nie odpoczywać z Bogiem a nie od Boga? Kiedy dzieci i młodzież czują, że kontakt z Panem jest swego rodzaju obowiązkiem, nie chcą, aby wakacje też były jego pełne. Potrzeba uwrażliwić dzieci na to, że od przyjaciół i bliskich nie potrzebujemy odpoczynku, więc dlaczego mielibyśmy odpoczywać od Boga, który chce być nam bliski?

Czas wypoczynku wiąże się z pozyskiwaniem sił fizycznych, psychicznych i emocjonalnych oraz z odbudową wewnętrzną każdego z nas. Warto więc, aby wakacje obfitowały w różnego rodzaju atrakcje (zwłaszcza teraz, po lockdownie), które zapewniałyby dobrą zabawę, rozluźnienie i ruchu fizycznego. W czasie pandemii świat jakby trochę zwolnił i zamknął nas okresowo w domach. Ludzie są spragnieni powrotu do normalności. Brakuje relacji międzyosobowych face to face. Większość obiektów rozrywkowych, gastronomicznych i rekreacyjno-sportowych też została zamknięta. Obniżyła się tym samym kondycja psychofizyczna u większości populacji w Polsce. Pand...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla PrenumeratorówCo zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "Katecheza"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Dostęp do filmów szkoleniowych
  • ...i wiele więcej!

Przypisy