Cel główny | Poznanie życia i postawy św. Stanisława Kostki |
Cele szczegółowe |
Uczeń:
|
Metody i formy pracy |
|
Środki dydaktyczne |
|
Wstęp
Nauczyciel rozpoczyna lekcję modlitwą. Przypomina wiadomości omawiane na poprzedniej katechezie. Podaje cel oraz temat lekcji, które uczniowie zapisują w zeszycie. Katecheta prosi uczniów, aby postarali się wymienić imiona polskich świętych. Po ich wypowiedziach nauczyciel wyświetla krótką prezentację ze zdjęciami wybranych świętych związanych z Polską. Tłumaczy, że w Kościele katolickim święci i błogosławieni opiekują się z nieba świątyniami, osobami, zawodami. Takich opiekunów nazywamy patronami. Każdy z nas, otrzymując imię na chrzcie świętym, zyskał w niebie patrona o tym samym imieniu. Podczas sakramentu bierzmowania każdy sam wybiera patrona, który przed obliczem Pana Boga i wobec wszystkich aniołów i świętych wyprasza łaski. Podczas wyświetlania prezentacji katecheta tłumaczy, czyimi patronami są poszczególni święci. Ważne, aby ostatnie zdjęcie przedstawiało św. Stanisława Kostkę. Uczniowie zapisują w zeszycie, że wspominanie patrona dzieci i młodzieży przypada 18 września. Nauczyciel może przygotować prezentację, używając programu PowerPoint lub korzystając ze strony www.prezi.com.
POLECAMY
Główna część lekcji
Katecheta informuje uczniów, że ich zadaniem będzie praca w parach. Ważne, aby na wcześniejszej lekcji poprosić uczniów o przyniesienie telefonów i ściągnięcie aplikacji do odczytywania kodów QR, np. QR skaner, QR Reader, QR Scanner. Aplikacje do odczytywania kodów QR są bezpłatne, dostępne w sklepie z aplikacjami. Kod QR to kwadratowy odpowiednik kodu kreskowego, jednak posiada o wiele więcej zastosowań.
Nauczyciel rozdaje każdemu uczniowi kartkę z kodami QR, pod którymi będą się kryć wydarzenia z życia św. Stanisława Kostki.
Przygotowując kody QR, możemy posłużyć się stroną: https://www.qr-online.pl/
Przykładowe teksty
Tekst nr 1
Św. Stanisław Kostka urodził się w Rostkowie na Mazowszu w 1550 roku. Dokładny dzień urodzenia św. Stanisława nie jest znany. Miał on trzech braci i dwie siostry. Rodzice starali się wychować swoje dzieci w duchu pobożności, uczciwości i skromności.
Tekst nr 2
Do 14. roku życia św. Stanisław pobierał edukację w domu rodzinnym. Następnie wraz z bratem Pawłem został wysłany do szkoły do Wiednia. Początkowo nauka szła mu trudno, ale pod koniec trzeciego roku należał już do najlepszych uczniów.
Tekst nr 3
Św. Stanisław podczas pobytu w Wiedniu swój czas najchętniej poświęcał nauce oraz modlitwie. Ten styl życia nie podobał się bratu oraz kolegom. Zdarzało się, że Stanisław był wyśmiewany oraz bity w celu skierowania go na drogę „normalnego” postępowania.
Tekst nr 4
Nauka, praktyki pokutne oraz złe traktowanie ze strony kolegów tak osłabiły organizm Stanisława, że w grudniu 1556 roku chłopiec bardzo zachorował. Kiedy był bliski śmierci, bardzo pragnął Komunii Świętej, jednak nie mógł jej przyjąć, ponieważ właściciel domu nie chciał pozwolić na wizytę księdza. Wiatyk przyniosła mu św. Barbara, patronka dobrej śmierci. Podczas choroby Świętemu objawiła się Matka Boża, od której doznał cudownego uleczenia.
Tekst nr 5
Po cudownym uleczeniu Stanisław postanowił wstąpić do zakonu jezuitów. Jego ojciec był przeciwny tej decyzji. Stanisław, aby osiągnąć cel, postanowił uciec w przebraniu żebraka. W Augsburgu Stanisław nie zastał prowincj...
Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
- 6 wydań magazynu "Katecheza"
- Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
- Dostęp do filmów szkoleniowych
- ...i wiele więcej!