Dołącz do czytelników
Brak wyników

Zajęcia z pomysłem

24 stycznia 2020

NR 1 (Styczeń 2020)

Prayer Bag

0 780

Lekcje religii w przedszkolu i w klasach 1–3 szkoły podstawowej bardzo często są dla katechety niemałym wyzwaniem, ponieważ przygotowując je, niejednokrotnie musi wykazać się kreatywnością. Nie zawsze jest to łatwe zadanie, ponieważ dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym bardzo łatwo się dekoncentrują, więc zainteresowanie ich określonym tematem i utrzymanie uwagi bywa czasami trudne. Warto więc szukać inspiracji i niecodziennych pomysłów, które urozmaicą zajęcia z najmłodszymi uczniami.

Kiedy byłam w młodszych klasach szkoły podstawowej, religii uczyła mnie katechetka – siostra Jadwiga. Pamiętam jej ciepły głos, matczyną troskę o nas wszystkich i każdego z osobna. Pamiętam swoje piątki, rysunki w zeszycie i świadectwa z religii – bo to były czasy katechizacji w salkach przykościelnych. To wszystko było piękne i ważne, ale najlepsze było to, że siostra zawsze pożyczała mojej mamie ciekawe książki religijne, historie biblijne i opowieści o świętych, które mama czytała mi przed snem i w niedzielne popołudnie. Najciekawsza oczywiście była historia Świętego Mikołaja – wiadomo przecież, za co dzieci kochają tego świętego, ale był to również patron naszej parafii, więc bardzo mnie to ciekawiło.
Minęło wiele, wiele lat od tamtych czasów. Dziś sama uczę religii. Dzieci czekają na każdą katechezę z utęsknieniem i ciekawością: co pani dziś dla nas przygotowała? Pomyślałam, że przecież i ja mogę dawać im książeczki do czytania na długie wieczory i niedzielne popołudnia.
Pomyślałam o przedszkolakach i młodszych dzieciach w mojej podstawówce. Dlaczego nie? Kupiłam kilka książeczek stosownych do wieku, figurkę, obrazek z Panem Jezusem, różańce w etui, ale w coś trzeba by to włożyć. Torba? Najpraktyczniejszy byłby worek. Ale nie byle jaki worek – musi to być specjalny worek. Worek Modlitwy. Ale żeby było trochę korelacji międzyprzedmiotowej, może by tak po angielsku? Prayer Bag – brzmi ciekawie i nieco tajemniczo. Zaprojektowałam logo, krawcową poprosiłam o uszycie worka i tak powstała nowa superpomoc katechetyczna.
Celem akcji jest oczywiście ewangelizacja: poznawanie przez dziecko historii biblijnych i opowieści o świętych, wpajanie potrzeby systematycznej modlitwy, wspólne spędzanie czasu rodzica z dzieckiem na poznawaniu prawd wiary i najważniejsze – modlitwa w rodzinie.

POLECAMY


Prayer Bag wprowadziłam jednocześnie w zerówce i w klasie trzeciej szkoły podstawowej. Ponieważ mam trzy klasy komunijne, pomyślałam, aby puścić w obieg dwa worki – jeden z lekturami dla dziewcząt, drugi z lekturami dla chłopców. I tak zrobiłam. W worku dla dziewcząt znalazły się następujące lektury: Historia Matki Bożej, Historia Świętego Józefa, Papież Franciszek uczy dzieci modlitwy pięciu palców, Śladami Matki Teresy z Kalkuty, Twój Anioł z Nieba, Nutka na Pierwszą Komunię Świętą (z płytą), a w worku dla chłopców: O Stasiu Kostce, Św. Dominik Savio, Papież Franciszek uczy dzieci modlitwy pięciu palców, Historia Świętego Marcina, Modlitwy na co dzień oraz płyta 100 gier i zabaw biblijnych. Dodatkowo podświetlana figurka Matki Bożej, obrazek z Panem Jezusem, różaniec i lekturę dla rodziców Pogadanki religijne dla dzieci Jarosława Haładudy. Rada praktyczna: jeśli kompletujemy więcej niż jeden Worek Modlitwy, warto kupić inny zestaw książeczek, aby móc w drugim semestrze wymieniać z inną klasą lub grupą. Ważne też, aby figurka, jeśli planujemy ją włożyć do worka, była trwała, np. z plastiku, by się nie potłukła przy pierwszym upadku, a obrazek żeby był drewniany, bez szkła, ze względu na bezpieczeństwo dzieci. Worki Modlitwy na tyle cieszyły się powodzeniem, że nie było mowy o zakończeniu akcji – chłopcy chcieli worek, który miały dziewczynki, a one z kolei koniecznie te z lekturą, którą czytali ich koledzy! I losowanie zaczęliśmy od nowa.

Worek Modlitwy dla dzieci sześcioletnich zawiera: 

 • obrazek z Panem Jezusem, 
 • podświetlaną figurkę Anioła Stróża 
 • książeczki: 
 • Różaniec, 
 • O dwóch pobożnych dziewczynkach i Jasnej Pani z Gietrzwałdu, 
 • Anioł Stróż, 
 • Historia Matki Bożej, 
 • Historia św. Dominika Savio, 
 • Historia św. Mikołaja, 
 • Moje najważniejsze modlitwy. 

Do każdego worka wkładam zalaminowaną kolorowankę religijną – zadaniem...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
 • 6 wydań magazynu "Katecheza"
 • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
 • Dostęp do filmów szkoleniowych
 • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy