Pierwsza Spowiedź i Komunia Święta osób niepełnosprawnych

Katecheza specjalna

Ten i poprzedni rok szkol­­ny są wyjątkowe pod wieloma względami, ale też jeżeli chodzi o I Komunię Świętą. Za­­­­­zwyczaj ten temat jest poruszany w maju, może w kwietniu, ale w związku z pandemią uroczystości I Komunii Świętej odbywały się również we wrześniu i październiku. Poza tym temat jest aktualny dla rodziców wspaniałych i wyjątkowych dzieci z niepełnosprawnością i spektrum autyzmu nie tylko w roku bezpośredniego przygotowania do I Komunii Świętej, ale przez wiele lat. Nawet pokuszę się o stwierdzenie, że przez wiele lat spędza rodzicom, rodzinie, a często nawet nam, katechetom, sen z powiek. 

POLECAMY

Często rodzice i wychowawcy osób niepełnosprawnych, a nawet księża, pytają, czy warto przygotowywać dziecko z głębszą niepełnosprawnością intelektualną do sakramentów. Odpowiedź na to pytanie brzmi zdecydowanie i jednoznacznie: tak. Każdy człowiek jest powołany do tworzenia wspólnoty z Panem Jezusem, a Najświętszy Sakrament jest najgłębszą możliwą dla człowieka więzią z Bogiem tu, na ziemi. Pan Jezus sam chciał zostać z nami w Sakramencie Eucharystii i dlatego w przeddzień swojej męki zostawia nam Siebie pod postacią chleba i wina. Nie możemy wykluczać z tej więzi naszych niepełnosprawnych dzieci, które też pragną wspólnoty z największą Miłością. 

Ważne jest, aby parafie zapewniły osobom z niepełnosprawnością intelektualną możliwość przyjęcia wszystkich sakramentów wtajemniczenia chrześcijańskiego we właściwym wieku oraz wzięcia udziału w normalnym programie przygotowań.

Jeżeli chodzi o nauczanie Kościoła Katolickiego w tej dziedzinie, wy­gląda to w sposób następujący, pierwszym i podstawowym źródłem Bożej nauki dla każdego chrześcijanina jest Ewangelia...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla PrenumeratorówCo zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "Katecheza"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Dostęp do filmów szkoleniowych
  • ...i wiele więcej!

Przypisy