Cel główny | Ukazanie prawdy, że aniołowie mają w zbawczym planie Boga swój początek, własną naturę, hierarchię i zadania |
Cele szczegółowe |
Uczeń:
|
Ilość jednostek lekcyjnych | jedna godzina lekcyjna |
Metody i techniki |
|
Formy pracy |
|
Środki dydaktyczne |
|
Wprowadzenie
- Nauczyciel i uczniowie wspólnie odmawiają dziesiątkę Różańca.
- Katecheta wita się z uczniami.
- Sprawdzenie listy obecności.
- Nauczyciel zapisuje w dzienniku lekcyjnym.
- Krótkie przypomnienie wiadomości z ostatniej katechezy.
Rozwinięcie
- Katecheta wprowadza uczniów w tematykę dzisiejszej katechezy: Pan Bóg, oprócz świata widzialnego, co jeszcze stworzył? Świat duchowy, a co go stanowi? Oczywiście, że aniołowie. Pan Bóg powołał je do istnienia wcześniej, jeszcze przed pojawieniem się człowieka. Aniołowie pełnią ważną rolę w naszym życiu duchowym.
- Nauczyciel podkreśla, że: aniołowie to czyste duchy, które mają rozum i wolną wolę, lecz nie mają ciała. Bóg, stwarzając świat, uczynił istoty duchowe i cielesne, tj. anielskie i ziemskie. Jedynie człowiek jest połączeniem ducha i ciała. Do natury aniołów należy nieśmiertelność, ponieważ są duchami, nie podlegają działaniu czasu, chorobom i śmierci. Raz stworzeni, będą istnieć na zawsze. Aniołowie posiadają różny zakres władzy, dlatego też znany jest podział aniołów na kilka chórów anielskich. Zaliczamy do nich: Serafinów, Cherubinów, Trony, Panowania, Moce, Władze, Archaniołów i Aniołów.
- Katecheta dodaje, że Pismo Święte Starego i Nowego Testamentu często mówi o aniołach: w Starym Testamencie aniołowie występowali zwykle jako posłańcy Boga do świata i pośrednicy w Jego zbawczych planach. Zwani niekiedy byli jako Synowie Boga, Czujni, Książęta. Wśród aniołów szczególnie wyróżniał się Anioł Jahwe, przez którego Bóg ujawniał swoją obecność, mówił i działał. W Nowym Testamencie wraz z przyjściem Chrystusa aniołowie pojawiają się jako słudzy Dobrej Nowiny i znak obecności Królestwa Bożego (Zwiastowanie, Narodzenie, Zmartwychwstanie).
- Praca w grupach – Konferencja prasowa.
Uczniowie zostają podzieleni na 4 grupy i pracują w oparciu o fragmenty Pisma Świętego:
- (Łk 2, 8–14) o Zwiastowaniu Maryi,
- (Mt 2, 13–15) o Józefie,
- (Mt 4, 8–11) o kuszeniu Jezusa,
- (Mt 28, 1–8) o Zmartwychwstaniu.
Uczniowie odpowiadają na pytania: Jaką scenę biblijną z udziałem anioła przedstawia otrzymany fragment Pisma świętego? Jaką rolę odgrywa anioł w tej scenie? Czym anioły różnią się od ludzi? Prezentacja prac poszczególnych grup jako ekspertów przy stole prezydialnym, reszta klasy może zadawać pytania ekspertom.
- Nauczyciel wyjaśnia, że przytoczone fragmenty wskazują, iż: najważniejszym zadaniem aniołów jest służba Bogu. Wpatrzeni w majestat Boga zanoszą nieustanne uwielbienie przed tron Boga w imieniu całego stworzenia. W sposób szczególny są oni życzliwi dla ludzi i pomagają w drodze do zbawienia. Taką osobą jest nasz Anioł Stróż, który jest przy nas w każdym momencie życia, opiekuje się nami, chroni oraz strzeże naszego ciała przed niebezpieczeństwem i duszy przed złem. To jest nasz wierny Przyjaciel, któremu zależy na naszym szczęściu w niebie i chce nas tam zaprowadzić. Wypełnia Boży nakaz, który polega na opiece nad nami. Jednocześnie nasz Anioł Stróż uwielbia też i chwali Pana. Poza tym każdemu Aniołowi Stróżowi Bóg nadał imię. Często nie uświadamiamy sobie, że mamy takiego Wielkiego Przyjaciela, któremu tak bardzo na nas zależy.
- Zapis tematu na tablicy i w zeszytach uczniów: Mój Przyjaciel – Anioł Stróż.
- Katecheta zaprasza dzieci do wsłuchania się w treść opowiadania opartego na faktach dotyczącego cudownej interwencji Anioła Stróża.
Ratunek na torach
Carol Toussaint, młoda Amerykanka, mieszkała ze swoim...
Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
- 6 wydań magazynu "Katecheza"
- Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
- Dostęp do filmów szkoleniowych
- ...i wiele więcej!