Dołącz do czytelników
Brak wyników

Genial.ly, czyli genialne nauczanie zdalne

Artykuły | 15 maja 2020 | NR 3
0 916

Narzędzie genial.ly to aplikacja, która pozwala tworzyć interaktywne prezentacje, pokazy slajdów, ikonografii. Dzięki genial.ly możemy stworzyć całą lekcję, która będzie atrakcyjna i ciekawa dla ucznia. 
Pierwszym krokiem, jaki należy wykonać, jest zalogowanie się na stronie https://www.genial.ly/. Najlepiej użyć do tego przeglądarki Chrome. Przetłumaczy ona stronę na język polski. 
 

POLECAMY


Po zalogowaniu możemy korzystać z wersji darmowej lub wykupić dostęp do wersji premium. Wersja darmowa jest wystarczająca i pozwala na zaprojektowanie wielu wspaniałych rzeczy.
Zaczynamy tworzyć swoje genial.ly. Na panelu głównym, po lewej stronie, klikamy Create genially, a potem szukamy pola z napisem Interactive image.
 


Interactive image to interaktywny obraz, najprostsza wersja genia.ly. Kiedy opanujecie tę funkcję, możecie zacząć tworzyć np. interaktywne prezentacje. 
 


Ruszamy dalej! Klikamy Create interactive image i wybieramy grafikę, która stanie się tłem naszego slajdu. Mamy trzy opcje: 

  • Your computer – ściągamy obrazek ze swojego komputera.
  • URL – podajemy link z internetu. Przypominam, że darmowe obrazy znajdują się na stronie Pixabay.
  • Unsplash – wybieramy grafikę z darmowej galerii.
     


Zacznijmy od tytułu! To bardzo proste! Po lewej stronie ekranu klikamy ikonkę Tekst, oznaczoną literą A. Wybieramy szablon według własnego uznania. Wpisujemy tytuł, notatki, uwagi – wszystko to, czego potrzebujemy. Nasz tekst możemy edytować, tak jak w dokumencie tekstowym, lub usunąć go za pomocą ikony kosza.
 


Gdy klikniemy na nasz tekst, pojawią się nad nim dwie ikonki. Zapamiętajcie je!
 


Dzięki ikonce nr 1, po najechaniu lub kliknięciu myszką na tytuł, uczeń będzie mógł przejść do wybranej przez nas strony lub zobaczyć wpisany przez nas tekst lub wstawiony obraz.
 


Nasz napis może się obracać, świecić, powiększać. Możemy to ustawić, klikając na ikonkę nr 2. Przez cały czas możemy podglądać nasz interaktywny slajd i sprawdzać, czy to, co stworzyliśmy, działa i się nam podoba. W tym celu klikamy ikonkę oka/preview, znajdującą się w prawym rogu.
 


Przyciski! To one będą odsyłać uczniów do tekstów, piosenek, wideo, aplikacji. Na obrazku są już wstawione dwa przyciski. Można je usunąć, klikając na nie i wciskając delete na klawiaturze lub ikonę kosza na pasku edycji. 

Po lewej stronie wybieramy zakładkę Interactive elements i według uznania wybieramy przyciski. Ja wybrałam numery. Do wyboru są jeszcze litery (letters), przyc...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "Katecheza"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Dostęp do filmów szkoleniowych
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy