Dołącz do czytelników
Brak wyników

Zajęcia z pomysłem

25 marca 2022

NR 14 (Marzec 2022)

7 słów z krzyża – czyli czego uczy nas Bóg w obliczu cierpienia

0 397
Cel główny Uczniowie odkrywają w Jezusie Chrystusie Boga bliskiego i współczującego człowiekowi w obliczu cierpienia
Cele 
szczegółowe
Uczeń:
 • odkrywa okrucieństwo i trud męki Jezusa Chrystusa,
 • poznaje ostatnie słowa Chrystusa wypowiedziane z krzyża,
 • rozumie, że może swoje cierpienia i porażki przeżywać w łączności z Bogiem
Metody i formy pracy
 • projekcja filmu,
 • pogadanka,
 • rozmowa kierowana,
 • 7 słów z krzyża – losowanie tekstów
Środki 
dydaktyczne
 • film z serwisu YouTube (do tego wymagany komputer, rzutnik itd.),
 • kartki z zapisanymi słowami Jezusa z krzyża (załącznik do wydruku),
 • woreczek/pudełko,
 • tablica, kreda/mazak


Komentarz dla katechety

Ostatnich 7 słów Jezusa z krzyża inspiruje wielu kaznodziejów i rekolekcjonistów. Nie jest to jednak łatwy materiał na katechezę. Słowa te stanowią pewien klucz, w którym podczas tej katechezy wraz z uczniami należy odczytać okrutną mękę i śmierć Jezusa Chrystusa. Stanowi ona odpowiedź Boga na ludzki grzech i cierpienie. Chrystus nie mści się, nie przeklina swoich oprawców. On modli się i przebacza, a także do ostatniej chwili troszczy się o innych. Dlatego też podczas tej katechezy głównym celem jest ukazanie Boga miłującego, współczującego zwłaszcza w chwilach cierpienia, trudów i porażek. Dzięki temu uczniowie mogą odkryć, że warto w tych nie łatwych momentach życia zawierzyć Bogu i zaczerpnąć niezbędnych sił. 

POLECAMY


Na dobry początek

1. Projekcja filmu z serwisu YouTube na temat okrucieństwa męki Jezusa Chrystusa. W tym celu filmy podkreślają bardzo mocno ten medyczny punkt widzenia.
 

„Biblia vs. Nauka #101 - Medyczna przyczyna śmierci Jezusa” (ok. 13 minut) https://youtu.be/OKxrtx_x0YY

 

wersja alternatywna: 
 

„Męka i ukrzyżowanie Jezusa Chrystusa z medycznego punktu widzenia! (ostatnie 24h)” (ok. 21 minut) https://youtu.be/BZQf4BIsKIE


2. Dyskusja z uczniami na temat tego co sądzą o treściach zaprezentowanych w filmie. Czy było tam coś odkrywczego dla nich (jeśli tak to co)?
3. Podsumowanie. Katecheta podsumowuje wypowiedzi uczniów i wskazuje na szeroki aspekt męki Jezusa, który obejmował (ból psychiczny (stres, obelgi, kpiny, osamotnienie), ból fizyczny (biczowanie, odległości do pokonania, ciężar krzyża, wycieńczenie, koronę cierniową, infekcje, utratę krwi, okrutne krzyżowanie, duszenie się).

Część właściwa

 1. Pogadanka na temat tego jak my przeżywamy cierpienie? Co nam sprawia cierpienie? 

  Warto zwrócić uwagę na kwestie: śmierci bliskiej osoby, choroby własnej lub bliskich, wypadek, porażki, konfliktów, sporów itd.

  Katecheta niech podpyta uczniów także jak sobie z tym radzą? Czy odnoszą się wtedy do Boga? A może ktoś przez doświadczenie cierpienia odsunął się od Boga? 

  Wiele osób nie potrafi poradzić sobie z przebaczeniem i szuka zemsty, która wcale nie prowadzi do ulgi ani szczęścia, bo nie rozwiązuje żadnego problemu. Inni zaś odnoszą się do Boga, ale traktując go jedynie jako „złotą rybkę” przez co czują się często nie wysłuchani i uznają, że Bóg ich opuścił przez co odwracają się od Niego. Takie osoby w szczególności potrzebują doświadczyć na nowo Boga jako kochającego, współczującego i wspierającego. Dlatego też kolejnym punktem będzie krótka analiza słów Jezusa z krzyża.
   
 2. 7 SŁÓW Z KRZYŻA 

  Katecheta niech przygotuje sobie jakiś woreczek lub pudełko, w którym umieści wycięte z załącznika nr. 1 karteczki z 7 słowami Jezusa z krzyża. Niech poprosi ochotników, którzy będą losować kolejno kartki i odczytywać ich treść. Warto też poprosić jedną osobę, która będzie zapisywać na tablicy te słowa w kolejności (od 1 do 7 – na wylosowanych karteczkach znajdują się numerki).

  Po odczytaniu i zapisaniu wszystkich słów katecheta pyta się uczniów – czego dotyczą te ostatnie słowa Jezusa? O czym On mówi w obliczu tak wielkiego cierpienia, które przeżywał? W podsumowaniu wypowiedzi uczniów warto zwrócić uwagę, że Jezus ani się nie mści, ani nie przeklina oprawców, nie złorzeczy, lecz w obliczu cierpienia jakie zostało mu zadane:
 • przebacza oprawcom,
 • przebacza skruszonemu łotrowi,
 • troszczy się o dalszy los swojej mamy (myśli o innych a nie o sobie – postawa miłości)
 • modli się słowami Pisma Świętego
 • wypełnia wolę Ojca

PODSUMOWANIE

Katecheta na koniec niech dokona podsumowania ukazując Jezusa Chrystusa jako Boga, który w obliczu okrutnej męki i śmierci uczy nas PRZEBACZAĆ, KOCHAĆ i MODLIĆ SIĘ. Jezus jest dla nas Bogiem współczującym i bliskim, rozumiejącym trudne doświadczenia. Może nie zawsze będzie tak jak ja sobie to wyobrażam, ale jeżeli będę zawierzać moje problemy i cierpienia Bogu, to on będzie jeszcze bliżej mnie i starczy ci wtedy sił na sprostanie wszelkim przeciwnościom. Warto o tym pamiętać, że źródłem zła, cierpienia i niesprawiedliwości stał się człowiek przez swoje nieposłuszeństwo (grzech pierworodny) zaś Bóg odpowiadając na nie dał nam swojego Jednorodzonego Syna, aby nas Zbawił.

 1. „Ojcze, przebacz im, bo nie wiedza, co czynią” (Łk 23,34) 
  W słowie tym zawiera się przebaczenie. Jezus nie tylko przebacza, ale p...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
 • 6 wydań magazynu "Katecheza"
 • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
 • Dostęp do filmów szkoleniowych
 • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy